19. 4. 2021  |  Newsroom

Nornickel

Nornikel je ruská společnost podnikající v oboru těžby niklu a paladia. Její hlavní závody jsou v okolí Norilsku, nedaleko Jeniseje v severním Rusku. Kromě toho má závody na poloostrově Kole v Nikelu, Zapoljarném a Mončegorsku, v západním Finsku v Harjavaltě a v Botswaně a Jihoafrické republice.

Jedná se o celosvětově největšího producenta niklu a paladia a patří do desítky nejvýznamnějších producentů mědi. Společnost je v soukromých rukou, přes nadřazené společnosti jsou jejími vlastníky Vladimir Potanin, Oleg Děripaska a Roman Abramovič.

Odbor surovinové politiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR navrhl oslovit Nornickel s cílem otevřít cestu českému exportu z řad firem zabývajících výrobou důlní a těžební techniky. Proto ČSOK obchodní komora ve spolupráci, a za významné pomoci obchodního zastupitelství Ruské federace v ČR uspořadala business videokonferenci, které se za Nornickel zúčastnil osobně vedoucí oddělení nákupu tohoto ruskeho giganta. České průmyslové firmy tak měli unikátní možnost se osobně seznámit s týmem nákupčích Nornickel, se kterými je  běžně velmi obtížné se setkat.

Každá ze zůčastněných českých firem se samostatně představila a odprezentovala svoji nabídku a zároveň předala svůj katalog produktů v elektronické podobě. Následovala konkrétní diskuze s ruskými partnery.

Vedoucí nákupu Nornickel na závěr videokonference pozitivně hodnotil její průběh a atraktivní nabídku české strany. Další pokračování videokonference bude probíhat formou bilaterálních jednání.V plánu ČSOK je postupně oslovit další težebně-zpracovatelské ruské holdingy a připravit obdobná bussines jednání na podporu exportu českého průmyslu.

 

Článek o setkání na stránkách Obchodního zastoupení RF v Praze.

 

ZPĚT NA SEZNAM