28. 6. 2021  |  Newsroom

Exportní a podnikatelské příležitosti na syrském trhu.

Červnový summit Evropské unie znovu otevřel dlouhodobé téma,které se týká rešení otázky běženců z Blízkého Východu do EU.

Opět byla položena otázka, jestli je skutečně tím nejlepším řešením zasílaní miliard euro do Turecka.

Česká vláda si aktuálně  myslí, že lepším řešením by byla obnova Sýrie na způsob poválečného Marshallova plánu. Můžeme očekávat, že k takovým úvahám a řešením brzy přistoupí i Německo s Francií a společně s  USA a Ruskem se zahájí rozhovory o novém řešení a společném postupu při stabilizaci Sýrie. Zatím konkrétní plán postupu a řešení Evropa nemá.

ČSOK obchodní komora v Sýrii začala trvale působit již v roce 2003, kdy podepsala dohodu o spolupráci s Federací syrských obchodních komor. 

Od té doby ČSOK obchodní komora trvale a systematicky působí na tomto atraktivním trhu. Válka v Sýrii sice na několik let obchodní a podnikatelskou činnost komory a českých firem přerušila, ale již v roce 2019 se ČSOK opět vrátila zpět.

Vzhledem k novému konstruktivnímu postoji české vlády k řešení migrační krize cestou obnovy Sýrie zahájila ČSOK přípravné kroky, které spočívají v aktualizaci infrastrukturních projektů v Sýrii i v doplnění komorového klastru o české insfrastrukturní firmy,které mají zájem o spolupráci a obchodní aktivity v Sýrii.  V postpandemickém období, kdy se dají očekávat ztráty exportních příležitostí, ale i problémy na tuzemském trhu, by program obnovy Sýrie mohl být záchranným řešením  i pro český export.

Zájemci o spolupráci se mohou písemně přihlásit na emalové adrese : csok@csok.cz

 

 

 

 

 

 

ZPĚT NA SEZNAM