Komora se vrací na syrský trh

16. 6. 2019

ČSOK obchodní komora již v roce 2003 podepsala smlouvu o obchodně ekonomické spolupráci s federací obchodních a průmyslových komor Sýrie

Až do roku 2010, kdy se zásadně změnila v Sýrii bezpečnostní situace vyvolaná vlnou  Arabského jara , úspěšně komora působila ve prospěch českého průmyslu a exportu. Národní expozice na damašských veletrzích, obchodní a podnikatelské mise českých firem, pořádání týdnů české kultury, výstavy, koncerty ,týdny české kuchyně, Štěpán Rak, Milan Knížák, hotel Hoffmeister, Budvar, Technoexport, Strojimport, ČKD a desítky dalších jmen, osob, firem. Ti všichni plně používali špičkového servisu a podpory ze strany komory.

Komora po celou dobu válečných událostí pečlivě sledovala a vyhodnocovala situaci, kdy se do lukrativního a perspektivního místa bude moci vrátit.

Ta situace nastala letos v květnu. V týdnu od 20.května 2019 pořádala komora po 8,5 letech obchodní a podnikatelskou misi do Sýrie.

Program mise se uskutečnil nejen v Damašku, ale také v dalších městech Tartus a Latakia.

Delegaci vedl prezident komory. Uskutečnila se dlouhá série konkrétních pracovních setkání jak s představiteli vlády, tak podnikatelských kruhů.

Sýrie poničená dlouhotrvajícími těžkými boji s islámským státem a dalšími fundamentálními skupinami jako Al Nusra a další dnes potřebuje obnovu infrastruktury, dodávky pitné vody, obnovitelné zdroje energie, řešit zdravotnictví, dopravní cesty, obnovu námořích přístavů i letišť, ale také nemocnice a zdravotnická střediska, školy , obnovu průmyslu ,stavební materiál, potraviny i technologie na jejich zpracování a balení . Samozřejmě i oblast vzdělávání je prostorem, kde se můžeme uplatnit a napomoci ovlivnit a nasměrovat mladou syrskou generaci. Předat ji návyky evropského standardu života a chápání světa a kultury včetně demokratizace společnosti. To vše je  životně důležité pro další mírovou důstojnou koexistenci našich ,tak rozdílných kultur. Všude tam chce ČSOK nasměrovat své aktivity a úsilí .

Delegace očekávala , že infrastruktura země bude plošně poničená. Život občanů Sýrie bude ochromen a  vše se bude odehrávat v mimořádných situacích války, bojů a válečných operací . Opak byl pravdou. Mírový a klidný obraz Sýrie byl to , co nás očekávalo a to nejen v hlavním městě Damašku, ale i na cestách . Homs ,Tartus i Latakia působily stejný dojem. Zvláště oblasti kolem Tartus připomínali spíš dovolenkové oblasti Řecko než zemi,  ke se 8 let vede válka.

Pocit bezpečí a kontroly nad situací potvrzují četné vojenské kontrolní body oficiální syrské armády ,které se nachází jak ve městech, tak zejména na dopravních komunikacích. Pohybovat se po Sýrii pro oficiální delegaci ,která má podporu a souhlas oficiálních míst to není vůbec problém.

Vysoce kvalitní hotely v Damašku i na cestách, kde delegace bydlí  zajišťují komfort ,odpočinek a hlavně pocit bezpečí .

Komorová delegace se jak v Damašku, tak na svých cestách potkávala již s řadou obchodních delegací . Samozřejmě, že největší počet byl z Ruska, ale také z Německa, Francie a standardně hlavně z Číny. Tato skutečnost potvrdila nejvyšší čas návratu komory na dynamicky se rozvíjející a obnovující se syrský trh. Co se nezvládne dojednat do konce letošního roku se již v roce příštím bude řešit velmi složitě. Možná to již bude zcela nemožné. Vždyť německé cestovky již začaly vyvážet do Sýrie své turisty.

Sýrie je velmi nadějný trh. Určitě ne jednoduchý. Vedle specifika arabského prostředí a mentality je třeba řešit i formy bankovních operací a legálních plateb za služby a zboží. Stejně jako logistické zabezpečení, celní a certifikační procedury atd. Ale vše funguje a s pomocí komory a partnerů komory v Sýrii je vše zvladatelné.

Prezident komory a delegace se setkala s ministrem infrastruktury a stavebnictví , náměstkyní ministra ekonomického rozvoje a dalšími funkcionáři vlády. Vztah současné syrské vlády k České republice je velmi pozitivní. Sýrie vysoce hodnotí, že Češi Sýrii neopustili v nejhorších dobách. Podporovali Sýrii i na mezinárodním fóru včetně toho, že jediné velvyslanectví, které po neuzavřelo své brány a po celou dobu války zůstalo a zastupovalo zájmy celé Evropské unie i USA bylo Velvyslanectví České republiky !

Na dlouhodobých vztazích vytvářených ještě v době Československa a udržovaných i po vzniku České republiky je třeba stavět. V Československu studovaly desetitisíce Syřanů, kteří dnes zastávají vedoucí řídící funkce ve všech oblastech veřejného, privátního i státního sektoru. Československé a následně i české firmy budovaly petrochemický průmysl země a to až do samotných začátků války. To vše nám otevírá širokou škálu obchodních možností a příležitostí. Je kam se vrátit. Je na čem stavět. Je v čem pokračovat.

I proto připravuje ČSOK obchodní komora účast na mezinárodním všeobecném veletrhu v Damašku, který se uskuteční ve dnech 28.8. – 6.9.2019 . Součástí pracovního programu budou workshopy,přednášky,B2B a další obchodně ekonomické a marketingové aktivity zaměřené na prosazení českého průmyslu a českého exportu na syrské trhu, který tak dobře známe a „umíme“!

Zájemci o vstup na syrský trh nás mohou kontaktovat na email adrese : csok@csok.cz  nebo telefonicky : 296 348 804. 

 

 

  »  Aktuality
Mapa stránek Napište nám RSS Kde nás najdete

© 2019 ČSOK  |  Redakční systém i-servis.cz